אקזמה

אטופיק דרמטיטיס או אסתמה של העור היא מצב עור מגרד שנפוץ מאוד בקרב תינוקות וילדים. למעשה, עד 15-20% מהילדים מתחת לגיל 7 סובלים מאקזמה; נתון שזינק ב -30 השנים האחרונות. ב 50% מהמקרים, אטופיק דרמטיטיס נפתרת לפני גיל 5, אך היא יכולה להמשך לגיל ההתבגרות והבגרות.*

*מקור: CHU Nantes, unity of cancérology; דרמטולוגיה, התמחות אטופיק דרמטיטיס, אפריל 2015

השאלה והתשובה שלכם

1 quote-marks

האם אקזמה מדבקת?

לא! אקזמה היא מצב אטופי (אלרגי) שעובר במשפחות ופוגע בעיקר בתינוקות, ילדים וילדות. אין אפשרות להדביק באקזמה.

האם זה היה מועיל?

1 quote-marks

איך נראית אקזמה?

אצל תינוקות, אקזמה גורמת לכתמים אדומים ומחוספסים במיוחד על הלחיים והסנטר. אצל ילדים ומבוגרים כתמי האקזמה ממוקמים בעיקר על הצוואר ובקפלי העור סביב המרפקים, פרקי הידיים ומאחורי הברכיים. נגעי אקזמה יכולים להיות בעלי סימני גירוד ועלולים לדמם. יכולות גם להיווצר שלפוחיות שיפרישו נוזלים. עם הזמן העור יכול להיות מעובה וגלדני.

האם זה היה מועיל?

1 quote-marks

כיצד אוכל להיפטר מאקזמה?

קרמים של קורטיקו-סטרואידים הם הבסיס לטיפול באקזמה בעת התלקחויות חריפות. מדובר בסטרואידים חלשים ככל הניתן, שאינם מתאימים לשימוש באזור הפנים.
בנוסף, כדאי להכניס לשגרה טיפול מניעתי עם תחליפי סבון לשטיפה ומריחה קבועה של קרמים מרככים, על מנת להפיג התלקחויות לאורך זמן, חשוב לאזן מחדש את המיקרוביום של העור (החיידקים הידידותיים החיים על העור שלנו).

האם זה היה מועיל?

1 quote-marks

האם אקזמה היא אלרגיה?

אקזמה אינה אלרגיה, היא מחלה אטופית. במילים אחרות, היא קשורה לאלרגיות ולמצבים אטופיים אחרים כגון אסטמה וקדחת השחת. באקזמה, מחסום ההגנה של העור פגום, מה שמאפשר לאלרגנים וחומרים מגרים לחדור עמוק ולגרום לדלקת וכתוצאה מכך להופעת תסמינים של אקזמה כמו גירוד, אדמומיות, כתמים יבשים וכו׳.

האם זה היה מועיל?

1 quote-marks

כיצד מקבלים אקזמה?

אקזמה היא תופעה גנטית המופיעה לעיתים במשפחות. היובש מחליש את מחסום העור המגן עלינו מפני אלרגנים וחומרים מזיקים ומזהמים, ומאפשר להם לחדור פנימה ולגרום לדלקות. אקזמה עלולה להיגרם גם כתוצאה מעבודה יום יומית הכוללת שטיפת ידיים תכופה כגון ספרות, רפואה וסיעוד. גורמים סביבתיים לאקזמה כוללים את קרדית אבק הבית.

האם זה היה מועיל?

אמת
או שקר

אטופיק דרמטיטיס
ולה להיות מדבקת.

שקר

גירוד מעורר את מעגל הקסמים של האטופיה: ציפורניים פוגעות בעור השברירי ממילא, ומאפשרות ליותר אלרגנים וחומרים מגרים לחדור, מה שמוביל ליותר שריטות ולעור פגום יותר. ליפיקאר באום AP+ מחדש את הליפידים שעל פני שטח העור, מסייע בהפחתת הופעת התלקחויות והפחתת הגירוד בלילה בחצי.
למדו עוד

האם תזונה, יכולה ל
מיר אקזמה?

שקר

אטופיק דרמטיטיס או אקזמה היא מחלה גנטית ואינה מדבקת בשום אופן. הטיפול בתסמיני אטופיק דרמטיטיס מבוסס על תחליפי סבון, מרככים וקורטיקוסטרואידים מקומיים.
למדו עוד

גירוד אקזמה, עוצר
ת זה מגירוד.

אמת

בהתאם לילד, אטופיק דרמטיטיס יכולה להימשך בין מספר חודשים או שנים. מחצית מהילדים עם אקזמה אטופית כתינוקות נרפאים עד גיל חמש. במקרים מסוימים, אקזמה אטופית נמשכת בבגרות, אך אי אפשר לחזות זאת. אין תרופה מוחלטת לאקזמה, אך ניתן לטפל בה בטיפול הנכון.
למדו עוד

אטופיק דרמטיטי
נעלמת עם הזמן.

אמת

מזונות מסוימים יכולים לשמש כגורמים לאקזמה ולגרום להתלקחויות. אם אתם חושבים שמזון עשוי להוות גורם מחמיר לאקזמה אצלכם או בילדכם, פנו לרופא שכן הוא יכול לבצע בדיקות דם ובדיקות דקירה בעור כדי לראות אם אתם אלרגים למזונות שונים (החשודים הרגילים הם בוטנים, חלב, סויה, חיטה, דגים וביצה).
למדו עוד

מה גורם לאקזמה להתלקח?

אטופיק דרמטיטיס ואקזמה הם מצבי עור המתרחשים כאשר העור אינו מפריש מספיק שומנים על פני השטח או קרמי או חומרי לחות לעור כך שהוא הופך יבש ופגום מבחינה חוקתית. כתוצאה מכך, כמה אלרגנים וחומרים מגרים - חשבו על כביסה קשה חומרי ניקוי או קרדית אבק הבית - עלולים לחדור לעור, שם הם גורמים לגירוד ודלקת.

התלקחות אקזמה יכולה לא רק לגרד, אלא מופיעה לעתים קרובות ככתמי עור אדומים שנראים כואבים. זה מופיע בדרך כלל על פני תינוקות, על קרקפת התינוקות, ובקפלי העור סביב המרפקים, פרקי הידיים והברכיים אצל ילדים גדולים יותר.

אקזמה נגד דרמטיטיס: מה ההבדל?

אם אתם אטופים, זה אומר שיש לכם נטייה גנטית לפתח אלרגיות. אקזמה לרוב הולכת יד ביד עם נושאים אחרים או מצבים אלרגיים כמו קדחת השחת ואסטמה, כמו גם אלרגיות למזון. כמו אקזמה, השכיחות של אטופיה עולה בחדות. בשנת 1960, האטופיה פגעה ב-5-10% מהאוכלוסייה, בעוד שהיום הנתון הזה הוא יותר כמו 10-20%.

טיפול בתסמיני אקזמה

להתלקחות אקזמה בפנים, כולל עפעפיים, ידיים, קרקפת וגוף, ישנן סיבות מורכבות ומייצגות הרבה יותר מסתם מצב עור. טיפולים המקלים על תסמינים כרוניים של אקזמה כמו גירוד (או pruritus) יכולים לעזור לילדים להתרכז בבית הספר כשהם מוסחים שוב ושוב על ידי הצורך להתגרד. באופן דומה בלילה, טיפולים בתסמיני אקזמה יכולים לגרום לשינה טובה יותר ולהפחתת החרדה הן להורים והן לילדים. למרבה המזל, עזרת מומחה נמצאת בהישג יד בבית המרקחת. החליקו כדי ללמוד הכל על הטיפולים המובילים לתסמיני אקזמה (וטיפים לאורח חיים) כמו ליפיקאר אקזמה מד, מכשיר רפואי שיכול להקל במהירות על הגירוי, הדלקת, הגירוד והאדמומיות במהלך התלקחויות.

בתתי הסעיפים שלהלן, תמצאו גם מידע על מה גורם לעור עם נטיה לאקזמה אטופית וכיצד למנוע זאת, כמו גם קטע ייעודי על אקזמה אטופית אצל תינוקות וילדים המסביר כיצד לטפל באטופיה בבית הספר, במהלך ספורט וגם לפני השינה.

למדו עוד על
מה גורם לאקזמה?

יקרים
קוראים

המידע המוצג כאן נועד למטרות חינוכיות כלליות בלבד ואינו אמור להוות בכל מקרה תחליף לייעוץ רפואי מקצועי. אתם תמיד צריכם לפנות לייעוץ על כל שאלה רפואית עם מומחה.