טיפולים
באקזמה

הטיפולים הטובים ביותר לתינוק ולפעוט תסמיני אקזמה.

השאלות שלכם
התשובות שלנו

1 quote-marks

כיצד אוכל להיפטר מאקזמה?

קרמי קורטיקוסטרואידים הם הבסיס לטיפול באקזמה בעת התלקחויות חריפות. מדובר בסטרואידים חלשים ככל האפשר, ואף פעם לא בשימוש לאזור הפנים. בנוסף, כדאי להכניס לשגרה טיפול מניעתי עם תחליפי סבון לשטיפה ומריחה קבועה של קרמים מרככים. על מנת להפיג התלקחויות לאורך זמן, חשוב לאזן מחדש את המיקרוביום של העור (החיידקים הידידותיים החיים על העור שלנו).

למדו עוד

האם זה היה מועיל?

1 quote-marks

האם אקזמה מדבקת?

לא! אקזמה היא מצב אטופי (אלרגי) שעובר במשפחות ופוגע בעיקר בתינוקות וילדים. זה אינו אפשרי שמישהו “יידבק” באקזמה.

למדו עוד

האם זה היה מועיל?

1 quote-marks

מה ההבדל בין אקזמה לפסוריאזיס?

פסוריאזיס גורם להופעת כתמי עור עבים, אדומים ומתקלפים, בדרך כלל מעל המרפקים והברכיים. גירוד אינו סימפטום מרכזי. אקזמה גורמת גם לכתמים אדומים יבשים, אך הם אינם נוטים להיות עבים כאלו והם נמצאים בדרך כלל בקפלי העור של הצוואר, המרפקים והברכיים (או על הפנים אצל תינוקות). באקזמה הגירוד הוא עז וייתכנו סימני גירוד גלויים ועור שבור.

למדו עוד

האם זה היה מועיל?

1 quote-marks

מה גורם להתלקחויות של אקזמה?

הגורמים להתלקחויות אקזמה משתנים וכוללים ייבוש העור בחורף או עקב סבון גוף אגרסיבי, חומריםמעוררי גירוי ואלרגנים סביבתיים. זיעה היא גורם עליון לאקזמה לאחר אימון או במהלך הלילה, כמו גם מתח. לא משנה מה הגורמים, שימוש בתחליף סבון ומריחת קרם מרכך פעמיים ביום יחסכו התלקחויות.

למדו עוד

האם זה היה מועיל?

1 quote-marks

האם אקזמה מתפשטת?

אקזמה אינה מדבקת ואינה מתפשטת מאדם לאדם. אקזמה מופיעה באזורים מסוימים של הגוף. אצל תינוקות היא מופיעה בדרך כלל על הלחיים והסנטר, בעוד שילדים גדולים סובלים לעיתים קרובות מהופעתה על קפלי עור הצוואר, המרפקים והברכיים. חשוב ללמד ילדים אסטרטגיות הימנעות מגירוד של נגעי אקזמה מכיוון שהנגעים יכולים להיות גדולים יותר ולהשפיע על יותר עור.

למדו עוד

האם זה היה מועיל?

אמת
או שקר

אסתמה של העור (אטופיק דרמטיטיס)
עלולה להיות מדבקת.

שקר

אסתמה של העור או אקזמה הינה מחלה גנטית ואינה מדבקת בשום אופן. הטיפול בתסמינים של אסתמה של העור נעשה באמצעות תחליפי סבון, מרככים וסטרואידים מקומיים.
למדו עוד

אסתמה של העור (אטופיק דרמטיטיס)
נעלמת עם הזמן.

אמת

בהתאם לילד, אטופיק דרמטיטיס עלולה להמשך בין כמה חודשים לשנים. חצי מהילדים עם אקזמה בינקותם נרפאים עד לגיל חמש. במקרים מסוימים, אקזמה ממשיכה אל תוך הבגרות, אך זה בלתי אפשרי לצפות את זה מבעור מועד. אין תרופה מוחלטת לאקזמה, אך ניתן לטפל בה ולהקל עליה בעזרת הטיפול הנכון.
למדו עוד

התפרצויות אקזמה עלולות
להיגרם במצבי לחץ.

אמת

אנחנו לא יכולים להסביר למה, אך מומחים יודעים שרגשות, הלם ומתח עלולים לשחק תפקיד מרכזי בגרימת התלקחויות של אקזמה. עם זאת, אקזמה (אטופיק דרמטיטיס) ידועה גם כהפרעה גנטית. אם סטרס הוא גורם משפיע עבורכם, בדקו טכניקות לניהול המתח כמו מיינדפולנס.
למדו עוד

האם תזונה
יכולה להחריף אקזמה?

אמת

מאכלים מסוימים עלולים לגרום להתפתחות אקזמה ולהתלקחויות. אם אתם חושבים שמזון יכול להיות גורם פעיל לאקזמה אצלכם או אצל ילדכם, הפגשו עם רופא ובצעו בדיקות דם ובדיקות דקירה על העור על מנת לבחון אם הינכם אלרגיים למזונות מסויימים (החשודים הרגילים הם בוטנים, חלב, סויה, חיטה, דגים וביצים).
למדו עוד

טיפים שכדאי לשמור לאורך חיים
עור אטופי עם נטיה לאקזמה תחת שליטה

מעבר לשני השלבים הללו, מספר טריקים של אורח חיים הם המפתח להצלחתם של טיפולי אקזמה אטופיים. אלה כוללים מקלחות או אמבטיות פושרות וקצרות, שמירה על טמפרטורת חדר קרירה יותר, מלחמה נגד קרדית אבק הבית, כדאי ללבוש בגדי כותנה ולהימנע מזיעה על העור.

במאמרים למטה תמצאו מידע מעמיק וטיפים רבים לשמירה על אורך חיים העוזר לטיפול בעור אטופי הנוטה לאקזמה, כמו גם המלצות מומחים לבניית שגרת טיפוח לעור אטופי, עור הנוטה לאקנה ומידע על טיפולי מרשם בלבד שהרופא שלכם יכול לרשום. תמצאו גם המלצות על מוצרים מתאימים אם הינכם מחפשים טיפוח במרקם קליל יותר לעור אטופי עם נטיה לאקזמה.

שני השלבים של טיפול באקזמה חמורה
פַאזָה 1 - מרשם

הרופא שלכם ירשום טיפולים עם מרשם כגון סטרואידים מקומיים או קרם הנקרא tacrolimus. תרופות אלו מרגיעות את התגובה החיסונית של העור (אדמומיות, יובש והמון המון גרד) על מנת להקל על הגירוד ולסייע לריפוי נגעי אקזמה אטופיים.

פַאזָה 2 -  תחזוקה ומניעה

 כדי לשמור על עור שנוטה לאקזמה מלא בלחות ומאושר, השתמשו בתחליף סבון או Syndet במקלחת, ומרחו לחות עשירה פעמיים ביום לחידוש המיקרוביום של העור (המיקרואורגניזמים החיים על העור מסייעים בשמירה על האיזון שלו). תוכלו גם לרסס את העור במי מעיינות טרמליים המרגיעים באופן טבעי ומונעים תחושת עיקצוץ וגירוד.

הידעת?

DidYouKnow_Desktop_1

ל 1 מתוך 5 ילדים יש אקזמה. ב -80% מהמקרים המצב נפתר מעצמו לפני הבגרות.

למדו עוד

מקור: CHU Nantes, unité de cancérologie dermatologie spécialisation dermatite atopique, avril 2015  

קוראים
יקרים

המידע המוצג כאן מיועד לצורכי לימוד כלליים בלבד ואינו אמור להוות תחליף לייעוץ רפואי מקצועי. עליכם תמיד לפנות לייעוץ עם רופא מוסמך בכל שאלה רפואית.