מה גורם לאקזמה (אטופיק דרמטיטיס)?
כיצד למנוע זאת?

במקרים רבים אקזמה אטופית היא תופעה משפחתית. הסיבה נעוצה במרכיב הגנטי. אם אקזמה אטופית מופיעה במשפחה שלכם, כנראה שהעור שלכם מייצר פחות חומרי לחות שומנים, מה שהופך אותו ליבש מאוד. מדוע זו בעיה? העור שלכם פגיע יותר לאלרגנים וגירויים, היכולים לחדור לתוכו ולגרום לדלקות עזות וגרד.

השאלות שלכם
התשובות שלנו

1 quote-marks

איך נראית אקזמה?

אצל תינוקות, אקזמה גורמת לכתמים אדומים ומחוספסים במיוחד על הלחיים והסנטר. אצל ילדים ומבוגרים כתמי האקזמה ממוקמים בעיקר על הצוואר ובקפלי העור סביב המרפקים, פרקי הידיים ומאחורי הברכיים. נגעי אקזמה יכולים להיות בעלי סימני גירוד ועלולים לדמם. יכולות גם להיווצר שלפוחיות שיפרישו נוזלים. עם הזמן העור יכול להיות מעובה וגלדני.


למדו עוד

האם זה היה מועיל?

1 quote-marks

האם אקזמה היא אלרגיה?

אקזמה אינה אלרגיה, היא מחלה אטופית. במילים אחרות, היא קשורה לאלרגיות ולמצבים אטופיים אחרים כגון אסטמה וקדחת השחת. באקזמה, מחסום ההגנה של העור פגום, מה שמאפשר לאלרגנים וחומרים מגרים לחדור עמוק ולגרום לדלקת, וכתוצאה מכך תסמינים של אקזמה (גירוד, אדמומיות, כתמים יבשים וכו ').

למדו עוד

האם זה היה מועיל?

1 quote-marks

כיצד אוכל להיפטר מאקזמה?

קרמי קורטיקוסטרואידים הם הבסיס לטיפול באקזמה בעת התלקחויות חריפות. מדובר בסטרואידים חלשים ככל האפשר, ואף פעם לא בשימוש לאזור הפנים. בנוסף, כדאי להכניס לשגרה טיפול מניעתי עם תחליפי סבון לשטיפה ומריחה קבועה של קרמים מרככים. על מנת להפיג התלקחויות לאורך זמן, חשוב לאזן מחדש את המיקרוביום של העור (החיידקים הידידותיים החיים על העור שלנו).

למדו עוד

האם זה היה מועיל?

1 quote-marks

כיצד מקבלים אקזמה?

אקזמה היא תופעה גנטית המופיעה לעיתים במשפחות. היובש מחליש את מחסום העור השמגן עלינו מפני אלרגנים וחומרים מזיקים ומזהמים, ומאפשר להם לחדור פנימה ולגרום לדלקות. אקזמה עלולה להיגרם גם כתוצאה מעבודה יום יומית הכוללת שטיפת ידיים תכופה כגון ספרות, רפואה וסיעוד. גורמים סביבתיים לאקזמה כוללים קרדית אבק הבית.

למדו עוד

 

האם זה היה מועיל?

1 quote-marks

האם אקזמה מגרדת?

כן! עיקצוץ או גרד הם אחד המאפיינים העיקריים של אקזמה. מחסום העור פגום, כלומר אלרגנים וחומרים מגרים יכולים לחדור עמוק ולגרום לדלקת ושחרור של המולקולה המגרדת - היסטמין. ניתן למנוע התפרצות אקזמה מגרדת ויבשה באמצעות תחליפי סבון ומריחת קרם מרכך המאזן מחדש את שכבת החיידקים הידידותיים, פעמיים ביום.

למדו עוד

האם זה היה מועיל?

אמת
או שקר

אסתמה של העור
עלולה להיות מדבקת.

שקר

אסתמה של העור או אקזמה הינה מחלה גנטית ואינה מדבקת בשום אופן. הטיפול בתסמינים של אסתמה של העור נעשה באמצעות תחליפי סבון, מרככים וסטרואידים מקומיים.
למדו עוד

ייבוש העור באמצעות
מייבש שיער יכול לשפר את מצב האקזמה.

שקר

זה בהחלט לא מומלץ.ייבוש העור בעזרת מייבש שיער הוא גורם אקזמה פוטנציאלי ועלול לגרום להתלקחויות נוספות על ידי תקיפת העור והרס שכבת השומנים המגינה עליו. ייבוש השיער באופן זה עלול ליצור החמרה נוספת של אקזמה בעור יבש. וגרוע מכך, אתם עלולים לגרום לכווייה בעור העדין שלכם.
למדו עוד

גירוד של האקזמה
מפסיק את תחושת הגרד.

שקר

הגירוד מפעיל את מעגל ״הקסם״ האכזרי של האטופיה: הציפורניים פוגעות בעור השברירי ומאפשרות חדירה גדולה יותר של אלרגנים וגורמים המעוררים גירוי בעור, ואלה יוצרים גירוד נוסף ופגיעה נוספת בעור. ליפיקר באום AP+‎ מחדש את שכבת הליפידים של העור, מסייע בהפחתת ההתפרצויות
למדו עוד

כדי לשים סוף לעור יבש, חשוב
להעשיר אותו בלחות.

אמת

אקזמה נגרמת בגלל מחסור בשכבת השומנים הטבעית של העור (תפקוד המחסום שלו). לכן חשוב להעשיר את העור היבש באמצעות קרם לחות המותאם לאופיו ומצבו באופן קבוע. בנוסף, כדאי להשתמש במוצרי טיפוח מותאמים כגון ליפיקר באום AP+‎ או ליפיקר פלואיד.
למדו עוד

אקזמה, אטופיק דרמטיטיס
& היסטמין

האקזמה מהווה מצב “אטופי” שבדרך כלל מגיע יחד עם בעיות כמו קדחת השחת, אסטמה ואלרגיות למזון. לאנשים עם נטייה לאטופיק דרמטיטיס יש נטייה גנטית לייצר סוג של נוגדן הנקרא IgE הגורם לתגובות אלרגיות בחלקים שונים של הגוף כמו העיניים, האף, הריאות, המעיים והעור. נוגדנים אלה ממלאים תפקיד באקזמה אטופית על ידי הפעלת שחרור היסטמין.

אקזמה אטופית
ומעגל הגרד והגירוד

היסטמין היא מולקולת הגירוד בגופכם. כאשר חומר זה משתחרר על ידי תאי פיטום בעור, הדבר מוביל לתחושת גירוד מיידית. כמובן שכאשר העור מגרד, הדחף האוטומטי שלנו הוא לגרד. אך ככל שנגרד יותר, כך אנו מפרקים את מחסום פני השטח של העור, מה שמוביל לחדירת אלרגנים המגבירים את הגירוד. תופעה זו ידועה כמעגל גרד - גירוד העור, ילדים אטופיים עם נטייה לאקזמה עלולים נפגעים ממנה במיוחד.

אחד המפתחות לניהול עור אטופי הנוטה לאקזמה הוא מניעת מעגל ״הקסם״ הזה באמצעות מריחת קרם לחות המרכך את העור. בואו ללמוד על פתרונות והרגעה לעור אטופי נוטה לאקזמה.

תפקידו של המיקרוביום
בעור אטופי עם נטיה לאקזמה

מעבר ליובש, לאטופיה ומעגל הגרד - גירוד, מחקר חדש גילה גורם בלתי צפוי הכרוך באקזמה אטופית: "מיקרוביום של העור". המיקרוביום של העור הוא סכום המיקרואורגניזמים (תחשבו עליהם כחברים, לא כיצורים!) החיים על פני השטח שלו.

האם ידעתם? על עור בריא, המיקרוביום הוא כמו יער גשם טרופי: פורח ובעל גיוון. בעוד שאצל בני משפחה הנוטים לאקזמה, גיוון זה מדולדל, והמיקרוביום אינו מאוזן.

ממצא מרתק זה פותח את הדלתות לעידן חדש של טיפול פרה-ביוטי בעור אטופי הנוטה לאקזמה, העושה שימוש בתכונות הפרביוטיות הייחודיות של מים טרמליים.

האם זה אפשרי למנוע אקזמה? כן ולא. רבים מהגורמים המעורבים בגרימת אקזמה הם גנטיים, כגון חוסר במחסום פני העור ונטייה לאטופיה. מחקרים קליניים חסרי תקדים הוכיחו לאחרונה כי שימוש במרככים בשלושת השבועות הראשונים לחיי אדם מפחית את הסיכון לפתח עור אטופי הנוטה לאקזמה ב 50%.*

אטופיק דרמטיטיס ואקזמה הן תופעות גנטיות ולרוב הן עלולות להופיע אצל כמה מבני המשפחה. אך אין זה אומר שאינכם יכולים לעשות משהו בנדון: בעזרת ניהול נכון, ניתן למזער במהירות את תסמיני הגירוד.

כדי לטפל בעור אטופי הנוטה לאקזמה, השתמשו בתחליף סבון או סינדט במקלחת ומרחו קרם לחות פעמיים ביום. הקפדה על שני השלבים הללו תעזור לכם למנוע הישנות הגירוד בעור. תוכלו למצוא מידע נוסף ומעמיק על פתרונות ממומחים לעור אטופי עם נטיה לאקזמה בחלק הבא.

במאמרים נלמד על עור יבש מאוד, כיצד למנוע את היובש ואיך נכון לטפל בו. בנוסף, נסביר על ההבדל בין עור יבש לאקזמה, וניתן מידע על ההתמודדויות הבלתי צפויות באקזמה אטופית כגון: זיהום. תוכלו למצוא גם מאמר מיוחד עבור ילדכם, בעלי העור הרגיש והאטופי, בו יקבלו עצות למניעת מעגל ה״קסם״ גרד - גירוד, ומדוע המקל המנטרל גירוד יכול להיות החבר החדש טוב ביותר של ילדכם!

* "שיפור ריכוך מחסום העור מלידה מציע מניעה יעילה של אטופיק דרמטיטיס", J ALLERGY CLIN IMMUNOL, כרך 134, מספר 4.

הידעת?

DidYouKnow_Desktop_1

מכל המחלות, אטופיק דרמטיטיס היא המחלה השניה בגודלה בהשפעתה על איכות החיים, במיוחד בשל אובדן שינה.

למדו עוד

מקור: מחקר השוואתי של פגיעה באיכות החיים בילדים עם מחלת עור ובילדים עם מחלות ילדות כרוניות אחרות. P.E. Beattie* ו M.S. לואיס- ג'ונס. המחלקה לדרמטולוגיה, בית החולים נינוולס, Dundee DD1 9SY, בריטניה * בית החולים המלכותי לילדים חולים, יורקהיל, גלזגו, בריטניה

הבטיחות שלנו
התחייבויות

תקני בטיחות מעבר לתקנות הקוסמטיקה הבינלאומיות.

laroche posay safety commitment product allergy tested model close up

100% מהמוצרים
עברו בדיקה לאלרגיה

ראה עוד
תנאי מוקדם אחד = אפס תגובות אלרגיות
אם אנחנו מזהים מקרה אחד, אנחנו חוזרים למעבדות ומנסחים מחדש את הפורמולות
laroche posay safety commitment formula protection product head

הגנה על הפורמולה
לאורך זמן

ראה עוד
אנחנו בוחרים את האריזה המגנה ביותר לחומרים המשמרים הדרושים בלבד, בכדי להבטיח סבילות ויעילות ללא פגע לאורך זמן.
laroche posay safety commitment essential active dose product head

רק המרכיבים הדרושים
במינון הפעיל הנכון

ראה עוד
המוצרים שלנו פותחו בשיתוף פעולה עם רופא עור וטוקסיקולוג, והינם מכילים רק את המרכיבים הדרושים, במינון הפעיל הנכון.
laroche posay safety commitment sensitive skin model baby

נבדק
על עור רגיש מאוד
 

ראה עוד
סבילות למוצרים שלנו מאושרת על ידי העור הרגיש ביותר: תגובתי, אלרגי, בעל נטיה לפצעים, אטופי, פגום או מוחלש על ידי טיפולים לסרטן.

ראו את כל המאמרים על
מה גורם לאקזמה (אטופיק דרמטיטיס)?

placeholder מה גורם לגירוד בקרקפת?
האם זו אקזמה, או פשוט שמפו לא מתאים?
קראו עוד
placeholder הבגדים הטובים ביותר
לאקזמה אצל ילדים
קראו עוד

קוראים
יקרים

המידע המוצג כאן מיועד לצורכי לימוד כלליים בלבד ואינו אמור להוות תחליף לייעוץ רפואי מקצועי. עליכם תמיד לפנות לייעוץ עם רופא מוסמך בכל שאלה רפואית.