אקזמה אצל ילדים
ותינוקות

אסתמה של העור נוטה להשפיע על תינוקות, ילדות וילדים קטנים ולעתים קרובות גורמת למצוקה רבה. כהורים חשוב ללמוד את שיטות הטיפול הפשוטות שיכולות לעזור לסגל שגרה נעימה יותר ולילות רגועים יותר עבור כל המשפחה.

שאלות ותשובות

1 quote-marks

מה גורם לאקזמה אצל תינוקות?

אקזמה היא מצב תורשתי המופיע במשפחות. העור אינו מייצר מספיק חומרים שומניים על מנת להגן על עצמו, משאיר אותו פגיע ופתוח להתקפות מצד אלרגנים וחומרים מגרים. מצב זה גורם לעור לאבד נוזלים, להתייבש ולגרד, לעתים קרובות על הלחיים, הסנטר והמפרקים. רוב הילדים נפטרים מאקזמה עד גיל בית הספר, אך בחלק מהמקרים היא יכולה להימשך עד לבגרות.

האם זה היה מועיל?

1 quote-marks

האם אקזמה מגרדת?

כן! עיקצוץ או גרד הם אחד המאפיינים העיקריים של אקזמה. מחסום העור פגום, כלומר אלרגנים וחומרים מגרים יכולים לחדור עמוק ולגרום לדלקת ושחרור של המולקולה המגרדת - היסטמין. ניתן למנוע התפרצות אקזמה מגרדת ויבשה באמצעות תחליפי סבון ומריחת קרם מרכך פעמיים ביום, המאזן מחדש את שכבת החיידקים הידידותיים.

האם זה היה מועיל?

1 quote-marks

האם אקזמה מתפשטת?

אקזמה אינה מדבקת ואינה מתפשטת מאדם לאדם. אקזמה מופיעה באזורים מסוימים של הגוף. אצל תינוקות היא מופיעה בדרך כלל על הלחיים והסנטר, בעוד שילדים גדולים סובלים לעיתים קרובות מהופעתה על קפלי עור הצוואר, המרפקים והברכיים. חשוב ללמד ילדים אסטרטגיות הימנעות מגירוד של נגעי אקזמה מכיוון שהנגעים יכולים להיות גדולים יותר ולהשפיע על אזורים נרחבים יותר בעור.

האם זה היה מועיל?

1 quote-marks

איך נראית אקזמה?

אצל תינוקות, אקזמה גורמת לכתמים אדומים ומחוספסים במיוחד על הלחיים והסנטר. אצל ילדים ומבוגרים כתמי האקזמה ממוקמים בעיקר על הצוואר ובקפלי העור סביב המרפקים, פרקי הידיים ומאחורי הברכיים. נגעי אקזמה יכולים להיות בעלי סימני גירוד ועלולים לדמם. יכולות גם להיווצר שלפוחיות שיפרישו נוזלים. עם הזמן העור יכול להיות מעובה וגלדני.

האם זה היה מועיל?

1 quote-marks

האם אקזמה מדבקת?

לא! אקזמה היא מצב אטופי (אלרגי) שעובר במשפחות ופוגע בעיקר בתינוקות, ילדים וילדות. אין אפשרות להדביק באקזמה.

האם זה היה מועיל?

נכון
או לא נכון

אסתמה של העור
עלולה להיות מדבקת.

לא נכון

אסתמה של העור או אקזמה הינה מחלה גנטית ואינה מדבקת בשום אופן. הטיפול בתסמיני אסתמה של העור נעשה באמצעות תחליפי סבון, מרככים וסטרואידים מקומיים.
למדו עוד

אסתמה של העור
נעלמת עם הזמן.

נכון

אטופיק דרמטיטיס עלולה להמשך בין כמה חודשים לשנים. 50% מהילדים והילדות עם אקזמה בינקותם נרפאים עד לגיל חמש. במקרים מסוימים, אקזמה ממשיכה אל תוך הבגרות, אך לא ניתן לצפות זאת מראש. אין תרופה לאקזמה, אבל ניתן לטפל ולהקל עליה בעזרת הטיפול הנכון.
למדו עוד

התפרצויות אקזמה עלולות
להיגרם במצבי לחץ.

נכון

אקזמה אטופית (אטופיק דרמטיטיס) ידועה כהפרעה גנטית, אך מסיבה שאינה ברורה, מומחים ומומחיות בתחום מצאו שרגשות, הלם ומתח עלולים לשחק תפקיד מרכזי בגרימת התלקחויות של אקזמה. אם העור מושפע מסטרס כדאי לבדוק טכניקות לניהול מתח כמו מיינדפולנס.
למדו עוד

האם תזונה
יכולה להחריף אקזמה?

נכון

מאכלים מסוימים עלולים לגרום להתפתחות אקזמה ולהתלקחויות. אם אתם חושבים שמזון יכול להיות גורם פעיל לאקזמה אצלכם או אצל ילדכם, הפגשו עם רופא ובצעו בדיקות דם ובדיקות דקירה על העור על מנת לבחון אם הינכם אלרגיים למזונות מסויימים (החשודים הרגילים הם בוטנים, חלב, סויה, חיטה, דגים וביצים).
למדו עוד

אקזמה

ברשימת המאמרים שלהלן, נסביר על שגרת טיפול מלאה המומלצת לתינוקות עם עור בעל נטייה לאקזמה אטופית (אסתמה של העור) באמצעות תכשירים עדינים במיוחד ועשירים בלחות שנועדו להרגיע את העור. תוכלו גם ללמוד כיצד להתמודד עם תפרחת חיתולים ועם עור תינוקות מגורה באופן כללי.

בנוסף, תמצאו מאמרים עם טיפים לטיפול בילדות וילדים שסובלים מעור עם נטייה לאסתמה של העור, כדי שתוכלו להרגיש בשליטה על המצב. ריכזנו המלצות על מוצרים מובילים, עצות למניעת גירוד בזמן הלימודים ושיטות שיש לנקוט במהלך פעילות ספורטיבית או במזג אוויר חם כדי למנוע מהאקזמה להפריע לשגרת החיים של ילדות וילדים.

הידעת?

לאחד מתוך חמישה ילדים וילדות יש אקזמה. ב-80% מהמקרים המצב נפתר מעצמו לפני הבגרות.

מקור: CHU Nantes, Unité de Cancérologie Dermatologie Spécialisation Dermatite Atopique, April 2015

שימו לב!

המידע המוצג כאן מיועד לצורכי לימוד כלליים בלבד ואינו אמור להוות תחליף לייעוץ רפואי מקצועי. כדאי תמיד לפנות לייעוץ עם רופאות ורופאים מוסמכים בכל שאלה רפואית.

ההתחייבות שלנו
לבטיחות שלכם

תקני הבטיחות שלנו עומדים בתקנות הקוסמטיקה הבינלאומיות ויותר.

laroche posay safety commitment product allergy tested model close up

אפס תגובתיות.

קראו עוד
אנחנו ממשיכים לחקור ולגלות את שילוב המרכיבים עד שמתקבלת הפורמולה המדויקת שאינה גורמת לתגובתיות.
laroche posay safety commitment essential active dose product head

רכיבים פעילים
ללא התפשרות על הסבילות

קראו עוד
המוצרים שלנו פותחו בשיתוף פעולה עם רופאי עור וטוקסיקולוגים, הם מכילים רק רכיבים פעילים במינון המדויק, ללא התפשרות על הסבילות.
laroche posay safety commitment sensitive skin model baby

נבדק
על עור רגיש מאוד

קראו עוד
עמידות המוצרים שלנו נבדקה ומאושרת גם לעור רגיש, בעל נטייה לפצעונים, יבש ומגורה במיוחד.
laroche posay safety commitment formula protection product head

הגנה על הפורמולה
לאורך זמן

קראו עוד
אנחנו בוחרים את האריזה המגנה ביותר, הצורכת כמות מינימלית של חומרים משמרים, על מנת להבטיח עמידות ויעילות ללא פגע לאורך זמן.